2020

23. 5. 2020

Třetí ročník Májového běhu se uskutečnil v počtu 28 dětí a 39 dospělých. Ranní déšť odradil jen několik původně přihlášených, ale většina běžců a běžkyň počasí ani nevnímala o dětech ani nemluvě.

Startovní výstřel najednou vypustil na trať vlnu běžců všech kategorií. První dvoukilometrový okruh je dětskou tratí a zároveň zahřívacím kolečkem pro dospělé. Poté trať stoupá na vrchol Červené hory a po náročném seběhu se vine téměř po vrstevnicích zpět do cíle. Letos byla trať zpestřená bahnem a mokrými větvemi.

V dětských kategoriích se závodu zúčastnilo hned několik členů atletických oddílů, kteří prolétli trať v časech pod děvět minut. Za nimi statečně zdolaly trať všechny děti od dvou do třinácti let.

Na čele dospělého závodu se bez váhání prosadil Petr Fochler z AK Drnovice a zmizel všem z očí. Systémem start cíl si doběhl pro vítězství v traťovém rekordu 0:29:51. O další příčky celkového pořadí se vedl tuhý boj a to mezi muži i ženami a dívkami. Michal Barcal a Vítězslav Plavec se snažili udržet vyrovnané a sebevědomé tempo Elišky Poborské, ale po seběhu z Červené hory už nedokázali odolat jejímu úniku a v zápětí ani nástupu Evy Slavíkové (0:33:16), která nakonec Elišku (0:33:34) doběhla a o čtvrt minuty předběhla. Získala tak cenné vítězství v kategorii žen a krásné druhé místo celkem. Třetí v kategorii žen pak doběhla Helena Poborská z Kerteamu (0:35:09).

Mezi muži nakonec Vítězlav Plavec bral druhé místo (0:34:06), když Michal Barcal špatně odhadl cílovou rovinku (0:34:19).

Další zablácený vítěz byl Jiří Šťástka z Prostřední Lhoty, který v čase 0:40:35 suveréně ovládl kategorii nad 50 let před druhým Igorem Tausingerem z klubu Crozalus  (0:45:02). A několik vteřin před třetím v této kategorii Peterem Popluhárem (0:47:36), nám doběhla také vítězka kategorie ženy nad 50 let Libuše Vlachyňská (0:47:30) z Prostřední lhoty. V této kategorii doběhla na druhém místě Jana Požagayová z Bonbon Praha (1:13:00).

Na hlavní trati jsme nakonec vyhlásili i původně neplánovanou kategorii dětí ve které zabodovali tři chlapci a jedna dívka v tomto pořadí Oskar Plavec (0:43:22), Filip Jakovlevič (0:45:22) a společně Antonín Slezák a Markéta Bělohlávková (1:11:29).

Na závěr poděkování všem dobrovolníkům za pomoc se závodem, všem účastníkům za skvělou sportovní atmosféru a Tomášovi Slavatovi za pomoc a podporu, kterou nám tradičně poskytují (stany, ceny pro děti a pomocné ruce).